Regulamin udzielania zamówień w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, których wartość jest równa lub przekracza 130 000 zł bez podatku od towarów i usług (netto).
Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 8/2021 z dnia 01.02.2021 r. Dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu w sprawie wprowadzenia w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu regulaminu udzielania zamówień, których wartość jest równa lub przekracza kwotę 130 000 złotych bez podatku od towarów i usług (netto)
REGULAMIN UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ,
których wartość jest równa lub przekracza
kwotę 130 000 złotych bez podatku od towarów i usług (netto)
§ 1
- Zastosowane rozwiązania organizacyjne i procedury wynikają z:
1) przepisów zawartych w art. 44 ustawy o finansach publicznych;
2) przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych;
3) przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej;
4) przepisów ustawy Kodeks cywilny;
5) aktów wykonawczych wydanych na podstawie wyżej wymienionych ustaw;
6) regulaminów i innych przepisów wewnętrznych regulujących organizację i funkcjonowanie Muzeum. - Słownik pojęć:
1) dyrektor – dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu,
2) Muzeum –Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu,
3) osoba upoważniona – osoba, która na mocy udzielonego na podstawie odrębnych regulacji upoważnienia/pełnomocnictwa, otrzymała stosowne uprawnienia,
4) regulamin – niniejszy Regulamin udzielania zamówień, których wartość jest równa lub przekracza kwotę 130 000 złotych bez podatku od towarów i usług,
5) wniosek o udzielenie zamówienia/Protokół z rozeznania rynku – składany przez wnioskodawcę w celu udzielenia zamówienia na dostawy, usługi lub roboty budowlane o wartości szacunkowej poniżej 130 000 zł bez podatku od towarów i usług (netto) – według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu,
6) wnioskodawca – występujący o realizację danego zamówienia pracownik Muzeum, odpowiedzialny za jego oszacowanie i realizację,
7) zamawiający – Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu,
8) słownik pojęć związanych z zamówieniami realizowanymi na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp) zawarty jest w tej ustawie. Regulamin posługuje się nazewnictwem, o którym mowa w art. 7 ustawy Pzp.
§ 2
Zakres stosowania
- Niniejszy Regulamin określa zasady i tryb udzielania zamówień publicznych w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane.
- Regulaminu nie stosuje się do zamówień wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt. 1 ustawy Pzp z dnia 11 września 2020 r.
- Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzi się w języku polskim.
§ 3
Szacowanie wartości zamówienia, przygotowanie postępowania
- W celu ustalenia szacowanej wartości zamówienia przeprowadza się rozeznanie rynku poprzez:
1) wydruki ze stron internetowych ofert danego przedmiotu zamówienia (co najmniej 2 różne oferty) lub,
2) skierowanie zapytania ofertowego pisemnie bądź mailem, do takiej liczby wykonawców, która zapewni konkurencję (do co najmniej 2 wykonawców) lub,
3) upublicznienie zapytania ofertowego na stronie internetowej Zamawiającego i zebraniu min. 2 ofert,
4) na podstawie umów z poprzedniego okresu, jeżeli przedmiot zamówienia to usługa lub dostawa ciągła o charakterze powtarzającym się,
5) kosztorysu ofertowego lub planowanych kosztów inwestycji dla zamówienia na roboty budowlane. - Formy szacowania można ze sobą łączyć w dowolnej konfiguracji.
- Otrzymanie jednej oferty w wyniku zastosowania punktu 1 ppkt. 2 i/lub 3 stanowi o ustaleniu wartości zamówienia i nie są konieczne dalsze czynności ustalające szacowaną wartość zamówienia.
- Wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia wymaga pisemnej zgody kierownika Zamawiającego wyrażonej na wniosku o udzielenie zamówienia publicznego, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
- Czynności przygotowawcze w szczególności opis przedmiotu zamówienia, szacowanie wartości zamówienia w sprawie udzielenia zamówienia publicznego wykonuje wnioskodawca.
- Wnioskodawca występując o zgodę na udzielenie zamówienia do Kierownika Zamawiającego uwzględnia ustawowe terminy proceduralne dot. m.in.:
a) składania ofert,
b) zawarcia umowy,
c) składania i rozpatrywania środków ochrony prawnej (odwołań i skarg do sądu) przysługujących wykonawcom. - Wnioskodawca przedkłada Kierownikowi zamawiającego wniosek, o którym mowa w ust. 4.
- Wniosek wypełniany jest w kolejności punktowej i przez osoby w nim wskazane.
- Za przeprowadzenie procedury postępowania o udzielenie zamówienia publicznego odpowiada osoba lub osoby wyznaczone przez Kierownika Zamawiającego wskazane we wniosku
o udzielenie zamówienia publicznego.
§ 4
Wszczęcie postępowania
- Wszczęcie postępowania dokonywane jest odpowiednio do zastosowanego trybu postępowania lub procedury i wartości zamówienia zgodnie z przepisami ustawy Pzp.
- Zamawiający może dodatkowo opublikować ogłoszenie o zamówieniu w dzienniku
lub czasopiśmie o zasięgu ogólnopolskim.
§ 5
Przeprowadzenie postępowania
- Za przeprowadzenie procedury postępowania o udzielenie zamówienia publicznego odpowiada osoba lub osoby wyznaczone przez Kierownika Zamawiającego wskazane we wniosku o udzielenie zamówienia publicznego.
- Kierownik Zamawiającego może powierzyć przygotowanie i/lub przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia osobie trzeciej.
§ 6
Dokumentacja zamówień publicznych
- Każdemu postępowaniu o zamówienie publiczne zostaje nadany numer postępowania zgodny z liczbą porządkową w danym roku budżetowym zawartym w rejestrze zamówień, których wartość jest równa lub przekracza kwotę 130 000 złotych bez podatku od towarów i usług (netto).
- Dokumentacja postępowań o udzielenie zamówienia zawiera w szczególności:
1) wniosek o udzielenie zamówienia/protokół z rozeznania rynku wraz dokumentami potwierdzającymi w szczególności czynność szacowania wartości zamówienia,
2) ogłoszenie o zamówieniu lub zaproszenie do udziału w postępowaniu (zgodnie z wymogami ustawy),
3) SWZ wraz z załącznikami,
4) zapytania i odpowiedzi na zapytania Wykonawców,
5) oferty,
6) odwołania i ich rozpatrzenie,
7) protokół z załącznikami,
8) umowę w sprawie zamówienia publicznego,
9) ogłoszenie o udzieleniu zamówienia,
10) ogłoszenie o wykonaniu umowy, (zgodnie z art. 448 ustawy Pzp Zamawiający, w terminie 30 dni od wykonania umowy, zamieszcza w Biuletynie Zamówień Publicznych na zasadach określonych w ustawie Pzp.),
11) raport z realizacji zamówienia zgodnie z art. 446 ust. 1 ustawy Pzp, przy czym Zamawiający sporządza raport w terminie miesiąca od dnia sporządzenia protokołu odbioru lub uznania umowy za wykonaną albo rozwiązania umowy w wyniku złożenia oświadczenia o jej wypowiedzeniu albo odstąpieniu od niej. - Po zakończeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego całość dokumentacji przechowywana będzie przez Dyrektora Muzeum.
- Do wszystkich wszczętych zamówień na podstawie ustawy Pzp z dnia 11 września 2019 r. na fakturze lub rachunku wnioskodawca w opisie dokumentu księgowego zamieszcza zapis: „Zamówienie publiczne zrealizowane na podstawie ustawy z dnia 11.09.2019 r. – Prawo zamówień publicznych”.
§ 7
Komunikacja zamawiającego z wykonawcami
- Zgodnie z art. 61 usta. 1 ustawy Pzp komunikacja w postępowaniu o udzielenie zamówienia i w konkursie, w tym składanie ofert, wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub konkursie, wymiana informacji oraz przekazywanie dokumentów lub oświadczeń między zamawiającym a wykonawcą, z uwzględnieniem wyjątków określonych w ustawie, odbywa się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
- W postępowaniu o udzielenie zamówienia lub konkursie o wartości równej lub przekraczającej progi unijne ofertę, wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia, wniosek, o którym mowa w art. 371 ust. 3, oraz oświadczenie,
o którym mowa w art. 125 ust. 1, składa się, pod rygorem nieważności, w formie elektronicznej. - W postępowaniu o udzielenie zamówienia lub konkursie o wartości mniejszej niż progi unijne ofertę, wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub w konkursie, oświadczenie, o którym mowa w art. 125 ust. 1, składa się, pod rygorem nieważności, w formie elektronicznej lub w postaci elektronicznej opatrzonej podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
§ 8
Umowy w sprawie zamówień publicznych
- Do czynności podejmowanych przez zamawiającego, wykonawców oraz uczestników konkursu w postępowaniu o udzielenie zamówienia i konkursie oraz do umów w sprawach zamówień publicznych stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy Pzp nie stanowią inaczej.
- Umowy w sprawach zamówień publicznych pod rygorem nieważności, wymagają formy pisemnej, chyba że przepisy odrębne wymagają formy szczególnej.
- Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, które nie zostało unieważnione, prowadzi do zawarcia umowy.
- Projektowane postanowienia umowy oraz umowy przygotowuje się na zasadach określonych w DZIALE VII ustawy Pzp.
- Osobą uprawnioną do podpisywania umów w sprawach zamówień publicznych jest Dyrektor Muzeum .
- Umowy należy sporządzać w niezbędnej dla danego przypadku ilości jednobrzmiących egzemplarzy, jednak nie mniej niż dwóch z czego jeden egzemplarz dla zamawiającego i jeden dla wykonawcy.
§ 9
Komisja i osoby wykonujące czynności w postępowaniu
- Jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne, kierownik zamawiającego powołuje komisję do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia, zwaną dalej „komisją przetargową”.
- Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż progi unijne, kierownik zamawiającego może powołać komisję przetargową.
- Zasady organizacji, składu, trybu pracy komisji przetargowej oraz zakresu obowiązków członków komisji przetargowej określi każdorazowo Muzeum.
- W przypadku niepowoływania komisji, o której mowa w ust. 1 i ust. 2Kierownik zamawiającego wskazuje imiennie osoby wykonujące czynności w postępowaniu wraz ze wskazaniem tych czynności.
- Oświadczenia, o których mowa w art. 56 ustawy Pzp składają:
a) kierownik zamawiającego,
b) członek komisji przetargowej oraz
c) inne osoby wykonujące czynności związane z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia po stronie zamawiającego lub
d) osoby mogące wpłynąć na wynik tego postępowania lub
e) osoby udzielające zamówienia - Wzory oświadczeń opracowuje osoba upoważniona do przeprowadzenia postępowania.
§ 10
Postanowienia końcowe
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie mają zastosowanie akty prawne regulujące zamówienia publiczne, a w szczególności ustawa Pzp.
- Roczne sprawozdanie o udzielanych zamówieniach publicznych jest sporządzane przez osobę upoważnioną w terminie do 1 marca każdego roku następującego po roku, którego sprawozdanie dotyczy.
- Plan postępowań o udzielenie zamówień, o którym mowa w art. 23 ust. 1 ustawy Pzp sporządzany przez osobę upoważnioną. Plan zamieszcza się w Biuletynie Zamówień Publicznych.
- Zmiany lub uzupełnienia Regulaminu dokonuje Dyrektor Muzeum.
- Załączniki do Regulaminu:
1) Załącznik nr 1: Zaproszenie do składania ofert w celu oszacowania wartości zamówienia i Oferta dotycząca szacowania wartości zamówienia
zalacznik-nr-1-zaproszenie-do-skladania-ofert-pow. 130 000 zł netto.docx (17,29KB)
2) Załącznik nr 2: Wniosek o udzielenie zamówienia/Protokół z szacowania wartości zamówienia
zalacznik-nr-2-wniosek o udzielnie zamówienie-protokół z szacowania.docx (25,26KB)
Zarządzenie Nr 8/2021 Dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego z dnia 01 lutego 2021 r. w sprawie: wprowadzenia Regulaminu udzielania zamówień w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, których wartość jest równa lub przekracza 130 000 zł bez podatku od towarów i usług (netto).
Zarządzenie nr 8 2021 p.pdf (342,10KB)
Regulamin udzielania zamówień w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, których wartość jest równa lub przekracza 130 000 zł bez podatku od towarów i usług (netto).
Regulamin pzp powyzej 130 000 zł.pdf (2,33MB)